Leading Manufacturer of mechanical air shafts in for paper, air shaft lug type, air shafts multi bladder, cantilever type air shafts, differential shaft and air shaft with rubber lugs from Ahmedabad.


₹ 22000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Overall Length | Up to 2 mtr |
| Finishing | Polished |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Loading Capacity | 100 Kg |
| Weight | 300 gm |

₹ 29000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Polished |
| Overall Length | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Diameter | Up to 12 mm |
Lug Shaft is a traditional internal bladder design for winding or unwinding a wide range of applications from light to heavy duty. The metal lugs grip the core securely to handle high torque.
The shaft is available in steel or aluminium bodies and the steel journals are custom designed for your machine
₹ 19000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Polished |
| Application | Industrial |
| Core Width | Min 20 mm |
| Load Capacity | Upto 2 ton |
| Speed | Up to 1000 mtrs/min. |
| Length | Up to 5 mtr |

₹ 20000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Polished |
| Overall Length | 200 mm |
| Usage/Application | Garage |
| Shape | Round |
| Weight | 2 Kg |
| Load Capacity | 200 Kg |

₹ 16000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Overall Length | Up to 2 mtr |
| Finishing | Polished |
| Brand | K M Trivedi |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Weight | 3 Kg |

₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Shape | Round |
| Surface Treatment | Polished |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Core Width | 20 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Length | Upto 3.0 meters |

₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Garage |
| Shape | Round |
| Length | Up to 5 mtr |
| Diameter | Up to 12 mm |
| Load Capacity | 3 Ton |
Lug Shaft is a traditional internal bladder design for winding or unwinding a wide range of applications from light to heavy duty. The metal lugs grip the core securely to handle high torque.
The shaft is available in steel or aluminium bodies and the steel journals are custom designed for your machine
₹ 22000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Polished |
| Overall Length | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Diameter | 10 mm |
| Load Capacity | 2 Ton |
Lug Shaft is a traditional internal bladder design for winding or unwinding a wide range of applications from light to heavy duty. The metal lugs grip the core securely to handle high torque.
The shaft is available in steel or aluminium bodies and the steel journals are custom designed for your machine.

₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Overall Length | Up to 2 mtr |
| Finishing | Polished |
| Outer Diameter | 14 mm |
| Loading Capacity | 100 Kg |
| Weight | 2 Kg |

₹ 28000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Overall Length | Up to 2 mtr |
| Finishing | Polished |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Loading Capacity | 100 Kg |
| Weight | 3 Kg |

₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Polished |
| Overall Length | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Load Capacity | 2 Ton |

₹ 22000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Overall Length | Up to 3 mtr |
| Finishing | Polished |
| Outer Diameter | 14 mm |
| Loading Capacity | 2 Ton |
| Weight | 3 Ton |

Get Latest Price
| Packaging Size | 100 meter roll |
| Shelf Life | 10 years |

₹ 29000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Overall Length | Up to 2 mtr |
| Finishing | Polished |
| Brand | K M Trivedi |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Loading Capacity | 2 Ton |
| Weight | 3 Kg |

₹ 23000 / PieceGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 3-5 mm |
| Weight | 600 gm |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Thickness | 10 mm |
| Maximum Pressure | 150 Psi |

Get Latest Price
| Material | En |
| Overall Length | 50 mm |



Jay Trivedi (Managing Director)
K M Trivedi Engineering Pvt. Ltd.
5 B, Shyam Ujjwal Estate, Opposite Prasant, Next To Sbi Bank, Bombay Conductor Road, Phase 1, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India














