We are a leading Manufacturer of label slitting machine, slitter machine with brake, paper slitting machine, automatic slitting & rewinding machine, hdpe woven sack rewinder folding machine and mild steel slitting & rewinding machine from Ahmedabad, India.



₹ 700000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |
| Power | 6 HP |
₹ 695000 / UNITGet Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 50 Kg |
| Power | 5 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | K M Trivedi |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 250 Kg |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Mild Steel |


₹ 2000000 / UnitGet Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | K.M Trivedi |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50 Kg |
| Automatic Grade | Automatic |
| Speed | 300 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 200 Kg |
| Frequency | 50 Hz |

₹ 1100000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |

₹ 1400000 / unitGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 395000 / unitGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 10 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 395000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |

₹ 900000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Speed | 300 Rpm |
| Power | 3-15 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | K M Trivedi |
| Voltage | 415 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Web Width | 400 to 3500 mm |
| Min. Slit Width | 50 mm |

₹ 1900000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 10 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 795000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |

₹ 495000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 80 Kg |
| Phase | Three Phase |

₹ 1800000 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | K.M Trivedi |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed | 300 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 200 Kg |
| Motor Power | 4 HP |
| Frequency | 50 Hz |

₹ 190000 / UNITGet Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | K.M Trivedi |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed | 300 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 200 Kg |
| Motor Power | 4 HP |
| Frequency | 50 Hz |

₹ 1500000 / UnitGet Latest Price
| Web Width | 400 to 3500 mm |
| Min. Slit Width | 50 mm |
| Dia. of Finished Roll | 400 to 600 mm |
| Power | 3-15 HP |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
We feel proud to introduce ourselves as the well-known manufacturer and supplier of Jumbo Roll Slitting Machine. The offered paper slitting machine is very popular choice for slitting of paper rolls. Our supplied paper slitting machine is capable of operating at constant speed. The offered paper slitting machine is very suitable for slippery and stretchy materials.
Features:
Other Details:
Optional Attachments:
Layout of Accusplice - Duplex Surface Slitter & Rewinding Machine:

₹ 220000 / pieceGet Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | K M Trivedi |
| Power | 12KW |
| Machine Speed | 400m/min/450 |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50Hz |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions | 2.3mx3.5mx1.9m |
Features:

₹ 2000000 / PieceGet Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | K M Trivedi |
| Power | 3-15 HP |
| Machine Speed | 300 m/min |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Web Width | 400 to 3500 mm |
| Min. Slit Width | 50 mm |

₹ 695000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power | 5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Construction |



Jay Trivedi (Managing Director)
K M Trivedi Engineering Pvt. Ltd.
5 B, Shyam Ujjwal Estate, Opposite Prasant, Next To Sbi Bank, Bombay Conductor Road, Phase 1, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India














