Offering you a complete choice of products which include rewinding machine for inject coding, rewinding machine for inject coding semi model, inject rewinding machine, doctoring rewinding machine with slitting, rewinding machine and standard doctoring machine..


₹ 295000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 10 HP |

₹ 295000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |

₹ 295000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |

₹ 395000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |

₹ 595000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Single Phase |

₹ 595000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Rewind Diameter | Up to 400 mm |
| Web Width | 300 - 700 mm |
| Unwind Diameter | Up to 300 mm |

₹ 395000 / unitGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 595000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Rewind Diameter | Up to 400 mm |
| Web Width | Upto 300 -700 mm |
| Unwind Diameter | Up to 300 mm |

₹ 195000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 595000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 395000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Single Phase |


₹ 395000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 295000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Rewind Diameter | Up to 400 mm |
| Web Width | Upto 300 -700 mm |
| Unwind Diameter | Up to 300 mm |

₹ 395000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Web Width | Up to 500 mm |
| Unwind Diameter | Up to 800 mm |
| Machine Speed | 150 MPM |

₹ 395000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Rewind Diameter | 500 mm |
| Unwind Width | 500 mm |
| Unwind Diameter | 500 mm |

₹ 595000 / pieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Surface Finishing | Polished |
| Frequency | 50 Hz |
Unwind Station:
Rewind Station:
Nip Unit:
Control Panel:

₹ 295000 / PieceGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |

₹ 395000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |
| Rewind Diameter | Up to 400 mm |
| Web Width | Upto 300 mm |
| Unwind Diameter | Up to 300 mm |

₹ 350000 / UNITGet Latest Price
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Motor Power | 15 HP |

₹ 95000 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Construction |
| Phase | Three Phase |
| Brand | K M Trivedi |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
Unwind Station:
Rewind Station:
Nip Unit:
Control Panel:



Jay Trivedi (Managing Director)
K M Trivedi Engineering Pvt. Ltd.
5 B, Shyam Ujjwal Estate, Opposite Prasant, Next To Sbi Bank, Bombay Conductor Road, Phase 1, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India


















