₹ 6200000 / UNITGet Latest Price
| Color Printing | Color Printing |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Speed | 150 - 170 MPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Size/Dimension | 650 x 2305 x 48 Inch |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS |
| Voltage | 418V |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electrical |



₹ 6500000 / UnitGet Latest Price
| Processed Materials | Paper |
| Automatic Grade | Automatic |
| Max Speed | 150-200 m/min |
| Max Web Width | 700-900 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Power | 15 HP |
| Applications | Reel to Reel Delivery |
| Voltage | 415 V |

₹ 6500000 / UNITGet Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Max Speed | 100 m/min |
| Max Web Width | 250-500 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Applications | Lamination |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Power | 15 HP |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 100 Kg |

₹ 5000000 / unitGet Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Power | 15 HP |
| Print Repeat Range | 350 to 1000 mm |
| Voltage | 415 V |
| Max. Web Width | 1000 mm |
| Maximum Operating Speed | 100 to 150 meters |
| Dimension | 600 x 3200 x 65 mm |


₹ 6500000 / unitGet Latest Price
| Processed Materials | Paper |
| Automatic Grade | Automatic |
| Max Speed | 50-100 m/min |
| Max Web Width | 250-500 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Power | 15 HP |
| Applications | Reel to Reel Delivery |
| Voltage | 415 V |
No. of colours 1 to 12
Heavy frame structure to eliminate vibration
Highly efficient gear box with spiral bevel gears.
Doctor blade with oscillation for long life of cylinder.
Dynamically balanced idler roller with application specific design.
Ergonomically design – operator's best choice.
Inline slitting, Inline lamination
Ink circulation system, Web video system
Auto colour registration
MLS Machines
ELS Machines
Shaftless Machines

₹ 3500000 / UnitGet Latest Price

₹ 3200000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
Bopp coating machine
Get Latest Price



Jay Trivedi (Managing Director)
K M Trivedi Engineering Pvt. Ltd.
5 B, Shyam Ujjwal Estate, Opposite Prasant, Next To Sbi Bank, Bombay Conductor Road, Phase 1, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India






